Kritika - Hemy
Joshsword – Pagan
Alapjban vve tetszett a novelld, nagyon szpen fogalmazol s hiteles kpet adsz az smagyar kultrrl. Mgis, nekem egy kicsit kevs volt. Amikor befejeztem, hinyrzetem tmadt, s csak annyit tudtam mondani: ennyi?
Elszr kitrnk a helyesrsi s stilisztikai hibidra. Nem slyosak, de gy vettem szre, hogy visszatrek, szval inkbb kiemelem ket. Kezdjk az elejn:
„Ilyenkor gy rezte magt, mint hajdan volt fiatalkorban…”
Ez a hajdan volt fiatalkor nekem nagyon nem tetszik. Azt a „volt” szcskt nem tudom mire vlni; melyik szhoz tartozik tulajdonkpp? n inkbb valahogy gy rnm, hogy „…gy rezte magt, mint hajdan, fiatalkorban…” vagy „…mint fiatalkorban…” stb.
„A vz krbe lelte s lgyan ringatta.”
Krbelel egy sz. Ez a mondat gy, hogy kln vetted, nem a fiatalkorra utal mr, ahogyan szerintem te azt szeretted volna, hanem a jelenre, ami viszont mr rdekes, tekintve, hogy Udon nemhogy nem szik, de egy fnak dlve pihen. Vagy tegyl bele egy mintht, vagy rd egybe az elz mondattal, gy tbb rtelme lesz majd.
„Szksge is volt ezekre, a pozitv energikra…”
Az „ezekre” utn nem kell vessz. Mivel az elz bekezds vgn egy kicsit mr elkalandoztl a termszet testileg-lelkileg gygyt hatsaitl, a „pozitv energik” itt nem teljesen egyrtelmek. n gy rnm, hogy „…a pozitv energikra, melyeket a termszet nyjtott…” stb.
„ - Trt csontja – emelkedett fel a fz rnykbl a vn smn.”
Feltnt, hogy a kzpontozssal vannak gondjaid. Nzd t egy helyesrsi sztrban vagy a neten, mert el tudja m rontani az olvass lmnyt egy rosszul lert prbeszd!
Udon, felttelezem, rdekldik a fi csontjai fell, teht a „csontja” utn tennk egy krdjelet, gy: „…csontja?” – emelkedet…” Persze ha a smn olyan pro, hogy gy megmondja a szitut, akkor n krek elnzst. : )
Csakhogy mindjrt itt jn is a msik problma:
„- Nem, de nagyon jajgat.”
Abba ktnk bele, hogy egy honfoglals kori ember hogy a csudiba tudja megllaptani, hogy trt-e csont? Mg a XXI. szzadban sem lehet minden esetben rntgen nlkl megllaptani, hogy van-e bibi (szemlyes tapasztalat). Ez egy kis logikai botls, legalbbis n annak tartom. Ha tvedek, krlek, javts ki!
„Nem tpett le sohasem egy virgot.”
Ez a mondat most leginkbb azt jelenti, hogy volt egy konkrt virg, mondjuk a nagy tlgyftl hrom lpsre a kis patak melletti szv alak kavics szomszdsgban, amit a smn az istenrt nem bntott volna (de ha nagyon tvitt rtelemben nzzk – br gondolom, te nem gy nzed -, akkor azt is megllapthatjuk, hogy Udin nem volt szzlnyok megrontja). Mivel ksbb kifejted, hogy csak bizonyos rszt tpte le a nvnyeknek, sszerbb lenne azt rnod, hogy „Nem tpett le sohasem egy egsz virgot.” Vagy valami ilyesmit.
„A baj nem volt tl vszes.”
Vszes baj? Hm… Nagy baj. Komoly baj. Vszes? A-a.
„Az reg pagan egyik lbrl a msikra szkkelt a fi fekhelye krl…”
A keresett sz: szkellt.
„Ha a fi nem srl meg, akkor a hajnal, mr az ton tallja ket.”
A „hajnal” utn nincs vessz.
„Az j hitt papja.”
Hit.
„Az szavai is rthetetlenek, de sokkal dallamosabb.”
Dallamosabbak. Tbbes szmot mindig kell egyeztetni, valamint ennek a mondatnak mlt idejnek kellene lennie a szvegkrnyezetet figyelembe vve.
„- Ezek meg mit akarnak – frmedt fel az egyik lovag.”
Itt is, az „akarnak” utn krdjelet kell tenni.
„- Csak kvetik a smnjukat – felelte neki a pap – nem fognak rtani neknk!”
Ide vagy a „pap” utn kell egy pont, a „nem” szt pedig nagybetvel kezded, vagy a msodik gondolatjel utn kell egy vessz, attl fgg, hogy egy vagy kt mondatban kzli a mondandjt a pap.
„Vajk halla ta szrny trvny lt a paganok felett. Minden embernek imdnia kell az j istent s az papjait.”
Mivel az els mondatban mlt idt hasznltl, a msodikban is illene, fleg, hogy a kvetkez mondat is szintn mlt idej. Figyelj oda, hogy mindig egyeztesd az igeidket!
„Nem ellenkezett, amikor a ktelek szinte csontjt trtk, mikzben a mglya kzepn fellltott faoszlophoz ktztk.”
Lehet, hogy n vagyok buta, de legjobb tudomsom szerint, amikor valaki mglyn elgetnek, elszr a clszemlyt ktzik az oszlophoz, magt a mglyt utna rakjk kr, ami logikus is, tekintve, hogy a vgrehajtknak biztos nem sok kedve lenne az egymteres gallyhalmon tvergdni egy szintn vergd eltlttel.
„Ekzben egy vasba bjtatott alak, g fklyk tartott az sszehalmozott faraksba.”
Az „alak” utn nincs vessz.
„- Mr most alig l, nem ltod –nevetett r az elbbi.”
Szintn a krdjeles eset, lsd feljebb.
„- Nzzk lovag urak ezeket, a szentsgteleneket.”
Mindenhol van vessz, csak ppen ott nincs, ahol kne. A „lovag urak” el, illetve utn ktelez, mivel megszlts, az „ezeket” utn pedig nem kell.
„Ugyan annyira nyjtott ez szmukra bnatot, mint rmet.”
Ugyanannyira. Egybe kell rni.
„Aztn rbredt nem is gy rzi, mintha replne.”
A „rbredt” utn vessz, vagy inkbb kettspont.
„A smn teste a ktelek szortsban lgott mr azeltt, hogy a fklya, lngra lobbantotta…”
A „fklya” utn szintn nem kell vessz.
Na, azt hiszem ennyi. Viszont a kritika mg nem rt vget.
Szerintem az egyik legnagyobb hibd, hogy rvid mondatokban rsz. A sok egyszer vagy egyszeresen sszetett mondat megakasztja az olvass menett, sokkal nehezebb olyan grdlkenyen olvasni, mint egy tbbszrsen sszetett mondatokbl ll szveget. Arra buzdtalak, ismerkedj meg a vesszk, pontosvesszk, kettspontok illetve gondolatjelek csodlatos vilgval s hasznld ket a lehet leggyakrabban! Azt figyeltem, hogy ha fognd ezt az rsodat, s mondjuk minden msodik mondatot egybeolvasztanl az utna kvetkezvel, egy gynyren megfogalmazott novellt kapnl eredmnyl. Hidd el, bajod nem szrmazhat belle, ha kiprblod!
A msik. Ugye a trtnetet alapveten Udon szemszgbl ltjuk. Amikor megrkeznek a lovagok, ezt rod: „Szavaik mrges csahols, idegen a flnek.” Ez arra utal, hogy Udon nem rti, mit mondanak. Ksbb azonban pontosan lerod a nmetek prbeszdt, ami ellentmond az elbb idzett mondatnak (amiben kzben felfedeztem egy hibt: a „szavaik” inkbb legyen „szavuk”, mert utna is egyes szmban rsz rla).
Mg ezt fokozvn azt is lerod, ahogyan a katonk fogadnak. Ez annyira nem illik a trtnet stlushoz s hangulathoz, hogy tlem kapott is egy megemelt szemldkt. Ehelyett inkbb az esemnyek lgkrt kellett volna rszletezned, vagy, hogy ppen mi jr Udon fejben.
Utoljra pedig ott a trtnet vgn a csattan(?). rtem n, hogy drmai befejezsnek szntad, s azt is tudom, hogy mirt pont ezt a szt kiltotta utols erejvel, de taln a trtnet rvidsge s tmrsge miatt egyszeren nincs slya. Elszll az terben, s semmit nem hagy htra, csak egy nagykrdjelet az olvasban.
Taln jobban s hosszabban kellett volna kifejtened a smn hitvilgt s rtkrendjt, valamint magt a tmt alaposabban krbejrnod. Vlemnyem szerint kicsit nagy fba vgtad ezzel a fejszdet, mert nem egyszer egy ilyen terjedelm novellban egy ilyen fajsly rtkrl hatsosan s rtheten rni.
Mindezek mellett tnyleg nagyon szpen fogalmazol, kln tetszett, ahogyan lertad, miknt gygyt Udon s kri a szellemek segtsgt.
Nmi gyakorlssal a fent kiemelt botlsokat is knnyedn kikszblheted, szval semmikpp ne add fel az rst, mert ltszik, hogy van hozz rzked!