Kritika - Holly
Dorililen – Foglalkozsa: piltafelesg
Ahelyett, hogy bocsnatkrsekkel tmadnlak meg s hosszabban ecsetelnm, mirt csak ilyen ksn kerlt ki az Irodbl a kritikd, inkbb a lnyegre fkuszlok s belekezdek.
Nagyon gyorsan haladtam az olvasssal. jfl tjn ltem neki, s mg aznap elolvastam az elkldtt 33 oldalt. Aztn az els krdsem az volt: csak ennyi? A trtneted nagyon megnyert. Gondolom kzrejtszott az is, hogy n szintn Forma-1 „rajong” vagyok, s mg nem olvastam ezzel foglalkoz trtnetet. Hogy szinte legyek, nem tudtam elkpzelni, hogyan lehet rdekesen visszaadni a szguld cirkusz igazi hangulatt anlkl, hogy egy tlagos, mindennapi trtnett vljon. Neked sikerlt szrakoztatv tenned, s mgsem vettl el belle semmit.
Ennek ellenre a cm nagyon nem nyerte el a tetszsemet. Pont olyan, mint egy htkznap estnknt a FEM3 csatornn leadott sorozat. A cm alapjn valsznleg nem kezdtem volna bele. n azt ajnlom, lehetne tbb clzs a Forma-1 letre. Sokkal izgalmasabb tenn.
Az elejn mindjrt leszgezem, hogy a formaisg csak formaisg, de fontos. Az egsz el rakd ki a cmet, nagyobb betkkel, hogy rgtn szrevegyk. A szveget rakd sorkizrtba, s a bekezdseket kezd beljebb, hogy knnyebben elklnljenek. Az elejn nagyon hosszak ezek a rszek, s ez miatt tmrr s velss vlhat. A tagolssal ezen segthetsz, s taln mg te is jobban el tudsz majd igazodni a sorok kztt.
Mindenkppen plusz pontnak szmtom fel azt, hogy a fszereplk magyarok, s ezt kreatvan ptetted bele a trtnetbe. Relisan teremtetted meg, hogyan kerl bele ebbe a vilgba a testvrpr, s az is kifejezetten tetszett, hogy nem mindjrt a McLarenhez vagy a Red Bullhoz vettk fel szerelnek Martint. Azzal viszont vatosan kell bnnod, hogy egy kis csapatnak az jonnan alkalmazott szerelje nem kap egy elnki lakosztlyt. Az a piltk. Persze gy is luxuskrlmnyek kztt szllsoljk el ket, de azrt nem ennyire.
Az jabb plusz pontok a humornak, knnyedsgnek s bennfentessgnek sznom. Tetszett, hogy nem fltl „szakkifejezseket” hasznlni (gondolok itt pldul a boxokra, a paddockra, motorhome, telemetriaadatokra, gumiszettekre stb.).
Rengeteg humort csempszel bele a zrjeles megjegyzseiddel, de azon kvl is a prbeszdekkel s nhny szitucikkal. A szmtalan zrjellel viszont gondban voltam. Elszr is azrt, mert sokszor olyan sok informcit keltl bele, hogy kitett legalbb hrom bekezdst, aztn a mondatot ugyanott folytatod, ahol abbahagytad. Mr a fene sem emlkezik r, hogy kezddtt, mikor teljesen belemerlt a fszerepl letbe.
„A nyron kikltztt Londonba s az elkvetkez hrom vet szinte vgig ott is tlttte, csak jliusban volt itthon pr hetet, meg karcsonykor. Mondanom sem kell, piszkosul hinyzott. Amikor csak ideje engedte (ht, az tdik munkahelyemen sem folyt tl fesztetten munka, legalbbis rszemrl nem. Msok lehet, hogy sokat szenvedtek, de engem valahogy nem tudott tlsgosan lektni az tdik kerlet jsg hreinek irklsa, ami legtbbszr kimerlt az ltanulkkal val unalmas riportok ksztsben, a mg unalmasabb tudstsokban a helyi focimeccsekrl s a csatornzs munklatainak haladsrl ksztett cikkekben. Semmi rdekldst felcsigz tma. (…)”
Ez a „rvidke” hozzfztt informciradat pedig mg hossz mondatokon keresztl tart. Ezt meg kell szntetni. Nagyon sok mondanivald van s tl sok az informci, ami nem mindig baj, de
hagyd, hogy a nz is gondolkodhasson egy kicsit. Vajon mirt rgtk ki olyan sokszor? Ksbb persze megmagyarzhatod, vagy ha nagyon akarod, mg az elejn is, de ne zrjelben. Kerekts belle egy trtnetet, vagy fzd bele a f trtnetszlba.
Azonkvl, hogy nagyon hosszak a bejegyzsek a zrjelben, mg minden tdik mondatban szerepel. Nhol tnyleg rvidke megjegyzsekre, gondolatokra. Ez sokszor megszaktja az lmnyt, a trtnetszvst, s ez bizony nem elny. Az olvas gy elvesztheti a kedvt, hogy tovbb olvasson.
„Megfordultam, nekitmaszkodtam a karfnak, s a httmla fl emelve a fejem bmultam krbe a szobban (szerintem kvlrl gy nzhettem ki, mint egy kvncsi szurikta).”
Ebben az esetben pldul nagyon j a hasonlat, de kr, hogy zrjelben van. gy olyan, mintha csak egy apr megjegyzs lenne, az pedig sokakat nem rdekel. Ha a megjegyzst, amit a zrjelben rtl beleilleszted a mondatba, akkor sokkal folykonyabban s grdlkenyebben halad minden. Valami ilyesmire gondoltam: (…) bmultam krbe a szobban, akr egy kvncsi szurikta.
A harmadik, s egyben utols problmm a zrjelekkel ez:
„Azrt mg bevettem egy fejfjscsillaptt, s a neszeszeremben talltam valami masszzsolajat (? biztos vagyok benne, hogy Anya rakta be. Dbbenet, mikre nem gondol) is (…)”
Itt nem rtem, hogy lehet ott az a levegben lg krdjel? A krdjelet azrt hasznljuk, hogy egy krd mondat vgre rakjuk. Ha ez tnyleg gy van, akkor hol marad a mondat? Ez gy nagyon nem megfelel. Masszzsolajat s pont. Utna jhetnek a megjegyzsek: Masszzsolajat? Hiszen n nem is… Biztos vagyok benne, hogy Anya rakta be. Dbbenet, mikre nem gondol… Mshol is raktl egy krdjelet egy sz mg. Azt nem kell. Hagyd ki teljesen vagy rd t.
Mg sok rszletet idemsolhatnk, ami nem tetszett, de azt taln egy mellkletben elkldm. A lnyeg, hogy ezek a megjegyzsek adjk sokszor a humort, szval ne trld ki mindegyiket, egyszeren csak rd bele valahogy a f szvegbe. Azrt halkan megjegyeznm, hogy van nhny flsleges megjegyzs a zrjelen bell.
Nha a fogalmazssal is voltak problmim. Sokszor gy reztem, mintha egy tizenhat ves rajong gyerek napljt olvasnm. Nagyon sok a csapongs, s azt is rtem, hogy ezzel tudtad rzkeltetni a gyerekessgt s a rajongst. De egyrszt, ha egy huszont ves jsgr, akkor van valamennyi rzke a szpirodalomhoz s ahhoz, hogy rja meg ignyesen s fejezze ki a gondolatait. Teht az olyan megjegyzseket, mint a „NEMHISZEMELILYENNNINCS”, a „TEJGMARTINAFORMA1BENEZTKOMOLYANNEMHISZEMEL” s a „MARTINTEVAGYAVILGLEGJOBBCCSE” nem pont gy rja bele. A knnyebb olvashatsg kedvrt szavanknt ktjelet tesznk. Az viszont, hogy a nagybets rsmdot elhagyjuk, lehet, hogy mr csak az n rgeszmim kz tartozik. Ksbb rtl egy hasonl megjegyzs, mr kisbetvel s ktjellel: „olyan-mintha-kimostak-volna”.
Msrszt azt hogy „Iiiigen” s „Neeeeeeeeeee” maximum csak hrom betvel hosszabbtjuk meg, vagyis „Iiigen” s „Neee”. Br valsznleg ez is csak az n vlemnyem, de ha lehet, n elhagynm ezeket a meghosszabbtott vltozatokat. Inkbb mg rnm, hogy megnyjtja ezt meg ezt a bett. De mint mondtam, ezt csak n mondom.
A szmokat egy trtneten bell tbbnyire betvel rjuk. Teht ha idrl van sz, akkor az hsz perc s nem 20 perc. A kort is hasonlkppen szval nem 17, hanem tizenht. Egyedl a dtumokat s a nagyon hossz s bonyolult szmokat nem rjuk betvel.
A zrjeles megjegyzseken tl azzal is rzkeltetted a gyerekessgt, hogy sokszor ismtelt s csapongott. Az izgatottsg s a nagyszersg rzst ezzel jl rzkeltetted, de szmomra nehz volt kvetni. Sokkal jobb megolds, ha felsorolsz s halmozol. Itt pldul ez nagyon jl mkdtt:
„Vettem egy hatalmas levegt, majd a tengelyem krl megfordulva szembetalltam magam a Paddock rletes, sznesen kavarg, szvdobogtatan izgalmas vilgval. s azonnal beleszerettem”
Sokszor az az rzsem tmadt, hogy te az a tpus vagy, aki lel a gp el, s elkezd rni. Ekkor pedig megsznik a vilg ltezni krltte s csak azt rja le, amit maga eltt lt. Ez j dolog, gyakran n is gy rok, s ez miatt lehet a legjobban lvezni a dolgot. De ha megrtad, olvass vissza, mert sokszor bonyolult, tl hossz mondatokat is szerepelnek, szismtlsek, rtelmetlen szavak, elgpelsek.
A kvetkezkben felsorolok nhny mondatot s furcsa kifejezst, amit gy gondolom, rdemes kiemelni.
„kusnyadnk” – Ilyen sz ltezik? Mg nem hallottam rla. Taln kushadnk vagy valami hasonlra gondolhattl.
„hogy tz (!!!) ves korra” – Ezt mr emltettem korbban is, de itt is szlok. A zrjelekben lv felkiltjelek miatt a szveg szpirodalmi stlusa elveszik. Ha ismtelsz, akkor sokkal hatsosabb lesz.
„>vrfrissts<-t” – Ekkor nem kell ktjellel hozzrni a jelet. Egyszeren csak rd gy: „vrfrisstst”.
„Mi mikor mirt meddig mit kell csinlnod? s mgis hogyan???” - Ez itt felsorols. Akkor vagy vesszvel vlaszd el a szavakat, vagy mindegyik kln krdmondatknt szerepel.
„(…) akik vgighallgattk az mm… produkcimat.” - Itt flsleges az „mm”. Ezt a szt egybknt is ltalban a prbeszdekbe szoktuk belerni.
„mert ht nagyon kellemes az a BZZZ hang” - Errl is szltam korbban. Ha jsgr, akkor szpen, ignyesen fogalmaz. A „BZZ hangot” inkbb rd krl.
„(…) rohadt jl hangzik” s „Martin mg j ideig nevetett a hlyesgeimen” – Ezek is kapcsoldnak nmikpp az elbb emltett problmhoz. Ignyes fogalmazsnak olyan szavakat, hogy rohadt meg hlyesg lersnl nem hasznlunk tl gyakran. Ezeket is inkbb prbeszdekbe szoktuk belerni.
„Melbourneben” s „Melbourne-ben” – Ez a kt sz ebben a formban nem sokkal egyms utn szerepel. Akkor most melyik? Ha az idegen sz utols betje nma hang, akkor ktjellel rjuk hozz a ragokat.
„VIP passunkat” s „VIP pass-unkat” – Hasonl problma, mint az elbb. Mivel itt az utols bett is kimondjuk, ezrt nem kell ktjel. De itt is megjegyeznm, hogy a pass ugyanaz, mint a belp. Azt mg taln egyszerbb ragozni is.
„sivtoz” – Ilyen szrl sem halottam tl gyakran. Taln svt. De az nem illik a szvegkrnyezetbe, teht akkor inkbb vist vagy sikt.
„box” – Ehhez csak annyit fznk hozz, hogy nha rhatnl istllkat, hogy elkerld a szismtlst.
Tudom, hogy nagyon sok negatvumot rtam, de mind azrt, hogy fejldj. s mgis mindezek ellenre nekem nagyon tetszett a trtnet, s ha lesz egy kis idm, akkor tovbb olvasom. Mr kvncsi vagyok, hogyan rod le a futamot. Sok sikert a tovbbiakban!
|