Holly
Klfldi nevek ragozsa
Egy hosszabb regny vagy novella esetben ltalban a magyar szerzk klfldi helyszneket adnak meg alapul, amihez termszetesen az is hozzjrul, hogy a szereplk is ahhoz az orszghoz fognak tartozni. A magyar nyelvet viszont nem a klfldi tulajdon- s szemlynevek ragozsra talltk ki, m ennek is vannak szablyai. Egyszerek s logikusak, de sok fajtjt s kategrijt is ismerjk, gy knny eltvedni ezek labirintusban. Albb egy kis sszegzst s magyarzatot tallhattok errl.
Elszr is fontos megjegyezni, hogy ahhoz, hogy helyesen ragozd a klfldi neveket, mindenkppen tudnod kell, hogyan ejtik ki. A magyar nyelvtanban ez alapjn helyezi el a ragokat, csakgy, mint a magyar neveknl. Kiejts utn a rag hasonul (pldul: Thomasnl, Tamsnl). gy az olvasnak is knnyebb lesz olvasnia a szveget, grdlkenyebb lesz tle az egsz. A msik fontos aranyszably, hogy ha nem ejtjk ki az utols bett, akkor mindig ktjellel rjuk ki utna a ragot (pl.: Katherine-nel [ketrinnel]). Ezekre a szablyokra alapszik a maradk kiktsek s rszletek. Teht akkor nzzk, milyen vltozatai vannak a klfldi ragozsnak.
Ha a nv kiejtett mssalhangzra vgzdik, akkor ugyangy kell ragoznunk, mintha magyar nvhez adnnk valami toldalkot. Pldul Freddel, Fredrt, Fredhez… stb.
Lthatjuk, hogy alapveten nincs klnbsg a magyar s a klfldi nevek ragozsa kztt. A problmt s bonyodalmakat itt a –val, - vel rag szokta jelenteni.
–Val –vel ragnl a „v” bet teljesen hasonul az utols bethz, teht jelen pldban a „d” megduplzdik (Freddel).
Abban az esetben, ha az utols bett ugyan kiejtjk, de mshogy (pl.: „s” bett runk, de „sz”-nek ejtjk vagy „z” bett runk, de „c”-nek ejtjk), akkor logikusan nem az utols bet duplzdik meg, hanem az „s” utn egy „sz” bett runk (pl.: Jamesszel [dzsmsszel]).
Az utols eset, ha a nv dupla mssalhangzra vgzdik. Ilyenkor nem runk ki hrom ugyanolyan bett egyms utn, hanem ktjellel jelljk a ragozst (pl.: Mitchell-lel).
Minden ms ragnl maradunk a megszokott szablyrendszernl.
Ha a nv kiejtett magnhangzra vgzdik, akkor ltalban a magnhangzt meghosszabbtjuk, teht kezetet rakunk ki r, szintn gy, mint a magyar neveknl (pl.: Ritnl, Annabellval). Ez az „u” s „i” betre nem vonatkozik.
Ha ki nem ejtett magnhangzra vgzdik, akkor mindenflekppen ktjelet hasznlunk. Pl.: Leslie-vel [lezlivel], Katherine-nel [ketrinnel].
Ha a nv x-re vagy y-ra vgzdik, s kimondjuk, akkor nem hasznlunk ktjelet, kzvetlenl a nv mg rjuk a ragot (pl.: Alexrt [elekszrt]). Ebben az esetben a –val –vel toldalk az utols kiejtett mssalhangzhoz hasonul (pl.: Alexszel [elekszel]). „Y” vg neveknl az utols bett egyszeren „i”-knt kezeljk, teht ugyangy ktjel nlkl rjuk hozzjuk a ragot (pl.: Kennyvel, Kennyrt stb.).
Ezeknl a vltozatoknl egy a lnyeg, hogy ha kiejtjk az utols bett, akkor kzvetlenl rjuk hozz a szhoz a ragot, ha viszont nem ejtjk ki, akkor egyszeren ktjellel csatoljuk hozz.
Ha a nv tbbjegy idegen betre vgzdik, akkor a toldalkot kzvetlenl mg csatoljuk, nem kell ktjelet kiraknunk (pl.: Waterloonl [votrlnl], Greenwichben [grnvicsben]).
„I” kpz kapcsolsa helysgnevekhez
Vannak olyan helysgnevek, amely tbb tagbl ll, mint pldul a New York, vagy Los Angeles. Ilyenkor az „i” kpzt ktjellel kapcsoljuk hozz, magt a nevet pedig ugyangy nagybetvel rjuk ki (pl.: New York-i, Los Angeles-i). Ha magnhangzra vgzdik ez a nv, akkor az utols bet meghosszabbodik, csakgy mint a tulajdonneveknl (pl.: San Fransisc-i), kivtel itt is az „i” s az „u” bet.
Akadnak olyan helysgek is, amelynek az utols betje „i”, mint pldul Helsinki. Ilyenkor nem duplzzuk meg az utols bett, hanem egyszeren kicsire vltjuk a helysget, teht helsinki lesz.
ltalban, ha a nv „y”-ra vgzdik, egyszeren csak hozzrakjuk az „i” kpzt s kis kezdbetvel rjuk a nevet (pl.: calgaryi). Vannak azonban kivtelek, mint pldul a sidney-i.
Ez egy rvid sszefoglal, de tallhattok olyan szavakat, neveket is, melyekre nem tr ki ez a cikk. Ebben az esetben nyugodtan rj hozzszlst, s megtalljuk r a helyes megoldst.
|